A zase ta Saunia..

26.08.2021

Před více jak rokem jsem napsal článek ohledně Saunia dluhopisech a proč bych do nich já osobně neinvestoval.. Tak proč se k tomu vracet? Nu, hotel Thermal mi obnovil tuto myšlenku na super byznys se saunami... Nemějte mi to za zlé, proti Saunii a jejich konceptu absolutně nic nemám, sám je navštěvuji, když to jde. Ale upřímně řečeno = za cizí peníze se vždycky dobře hospodaří. Bohužel. A proto je potřeba se trošku vrátit k tomuto konceptu..

V článku : https://www.davidtesar.cz/l/saunia-chcete-li-prijit-o-penize-jsou-i-jednodussi-zpusoby/ jsem psal hlavně o číslech, COVID krizi a pravděpodobný vývoj...A kde jsme tedy po více jak roce od tohoto rozboru?...

No začneme jejich vlastní odpovědí na dotaz jak se jich COVID dotkl: "Saunové světy SAUNIA musely být v roce 2020 až 2021 uzavřeny celkem na 292 dní." Tudíž asi výsledky nebyly takové, jaké by se dali očekávat..A realita je možná ještě horší než se čekalo..

V první řadě mě osobně hlavně štve a to jsem zmiňoval i v minulém článku, jejich ne/upřímnost a "transparentnost". Těch příkladů je více, ale jeden za všechny bych zmínil například určitou nepřesnost v různých "prohlášení".

Na obrázku níže můžete vidět "tržby" na webu dluhopisů ( https://www.dluhopisy.saunia.cz/) a na druhém obrázku jsou tržby z prezentace pro investory (https://42696a75-6c36-4f4b-bbcf-eb05340a3e49.filesusr.com/ugd/4d0af4_0a1a2e8149574d499a6525ee0bd715ec.pdf, ke stažení níže kdyžtak ) asi se to nemusí příliš komentovat ten rozdíl... Nicméně: samozřejmě v tržbách je lepší zaokrouhlovat nahoru,že?...ale navýšit o několik desítek milionů..to mi přijde trošku přes čáru.. v sezonách 2019/2020 a 2020/2021 jsou vidět i "předpoklady, kdyby nebyl covid" = opět : co to je za argument? KDYBY NEBYL COVID? To je jak kdybych řekl: kdyby tipnul správně 5+2 čísla v Eurojackpotu, tak sem miliardář... K samotným ziskům a předpokladům se dostanu níže mimo jiné...


Aby to ale nevypadalo, že vše vidím černě, tak rozhodně mi přijde velmi pozitivní to, že aktuální emise dluhopisů Saunia jsou zajištěny přímo fyzickým majetkem, konkrétně vybavením pobočky v OC WESTFIELD CHODOV.. Dříve bych oponoval tomu, že emise dluhopisů je na 25 mil. CZK, ale vybavení bude mít sotva takovou hodnotu...Nu, upřímně řečeno si troufám říct, že by to mohlo být někde na hraně dostatečné zajištěnosti, neboť dle čísel, které Saunia zveřejnila, viz. níže obrázek, byla investice do Chodova 57 mil. CZK, nicméně, co si budeme.. Kdyby došlo na lámání chleba, tak asi vymlácené kachličky nebo vytrhané dřevo ze saun si asi sotva něco zahojí...Ale asi by se tam pár milionů na vybavení dalo získat, kdyby něco..


Ale opět se vrátím k těm jejich číslům...

A toto je přesně to, proč bych určitě do nich neinvestoval ani jednu jedinou Korunu...

Zde máme EBITDU (laicky řečeno čistý zisk..). Už víme, že s předpoklady Saunie se absolutně nedá počítat..Neboť tady píšou EBITDA relativně "fajn čísla", ale jak jsem poukazoval v minulém článku, zde , tak jejich kumulovaná ztráta z minulých let je 139,5mil. CZK! Vycházející z daňového přiznání(což bylo k 31.5.2020, tudíž ty čísla jako 17,6 mil., 4,3 mil. apod. se prakticky nedají počítat). Takže: máme zde kumulovanou ztrátu, prakticky rok zavřeno, bez příjmů, ale úroky dluhopisů, úvěrů apod se platí dál...tudíž se dostáváme do dalších ztrát. A osobně jsem OHROMNĚ ZVĚDAVÝ NA DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ k 31.5.2021. Ale zisk/ztráta není vše, pojďme dál..

...tak níže máme zadluženost Saunie... sumasumárum k 31.5.2021 je to celkem dluh skoro 438 mil.CZK... Ano, cca 200mil. je v podstatě vůči majitelům..tzn. když jim nedojde trpělivost, tak tento dluh se může držet dlouhá léta než se splatí..Ale stále zde máme 86 mil.CZK úvěry a hlavně 146 mil.CZK v dluhopisech...a to je přesně to děsivé... A opět to nemusíme sáhodlouze počítat...stačí čistě laicky... ztráta z minulých let k 31.5. 2020 byla -139 mil.CZK, následně bylo 292 dní zavřeno, na dluhopisech máme úrok cca 6% = to máme za rok jen na úrocích 8,8mil. CZK, prakticky nulové zisky... No samozřejmě že potřebují novou pumpu peněz od investorů!!


A ještě takové dvě třešničky na dortu..

1) Podíly v saunii jsou zastaveny u všech společníků...samozřejmě vůči úvěrům...Ale nepůsobí to rozhodně dobře... )https://rejstrik.penize.cz/27633594-saunia-s-r-o ).

2)Když se například přes peníze.cz podíváte na jakoukoli firmu, tak tam máte tlačítko "rizikovost společnosti", když na toto tlačítko kliknete, můžete si firmu určitým způsobem prověřit, je to sice skrze Komerční banku, nicméně si takto alespoň investor nebo partner může udělat obrázek, jak na tom tato firma je...A jste zvědavi na výsledek?...

Nuže, zde je:

Zde je ověření ke stažení:


Zde je ke stažení prezentace Saunia pro investory: