ZOOT! Dluhopis s prospektem ČNB, který shořel jak papír..

13.06.2019

Kdo nezná společnost ZOOT, tak jedná se o společnost, která se zabývá oblečením, převážně online obchodem i s pevnými prodejnami. Nicméně účelem tohoto sdělení rozhodně není popis ZOOTu, ale spíše celé situace kolem dluhopisů ZOOTu pro pochopení co se stalo a co se může kdykoli stát na téměř jakémkoli dluhopisu.

V první řadě: je prakticky jedno o jak velkou společnost se jedná, v jakém oboru se pohybuje nebo zda má nebo nemá prospekt ČNB. Problémy se mohou stát i velkým společnostem a černého Petra si vylosoval ZOOT. No, ono jak se to vezme. Běžný člověk, který vidí tuto kauzu z venčí nemůže absolutně vědět, co se tam skutečně stalo. Některá fakta jsou ale pomerně jasná.

Nezvládnutá expanze v rámci ČR, marketingové problémy, problémy s náklady apod. Ale to by se asi ještě dalo nějak obhájit, neboť nezvládnutý byznys plán je naprosto běžné riziko jakékoli společnosti nebo jakéhokoli projektu. Jinými slovy: když byznys nevyjde, nedá se nic dělat. Problém však nastává, v případě, kdy si vezmete cizí peníze: ať dluhopisy, směnky, bankovní úvěry, investory apod.. V případě investorů a akcionářů je to prostě riziko investice, v případě zajištěných úvěrů v bance je to také relativně snadno vyřešitelné = úvěry jsou zajištěny vůči bance (způsobů je více, ať nemovitostí, vkladem hotovosti atd..). Nicméně poměrně velký problém je, pokud si půjčíte peníze od obyčejných lidí, ve formě dluhopisu, jejich dluhopisy nemáte ničím kryty. Tedy, abyste mě nebrali za slovo: dluhopisy, které nejsou dostatečně kryty! (a stále to říkám dokola: z pohledu bezpečnosti je důležitý MAJETEK MAJETEK MAJETEK). A neméně důležité je, že směrem k důvěryhodnosti dluhopisů byla emise veřejná a tudíž i s "prospektem ČNB", což jak jsem již dříve psal, tak není absolutně žádná jistota bezpečnosti.

Poslední zavři dveře a zhasni, aneb proměna vína na vodu

Co mě osobně zarazilo, i když nepřekvapilo bylo, když koncem dubna 2019 se objevila zpráva, že investoři dostanou pravděpodobně maximálně 10% vkladu.. Tudíž "z bezpečného dluhopisu ZOOT, s prospektem ČNB" se stal hezčí papír na poznámky...nebo na ještě horší účel...

Ale k mému zděšení se stal trošku významnější krok a to když se začátkem června 2019 zveřejnila zpráva, že ZOOT nabízí výměnu dluhopisů na akcie "NOVÉHO ZOOTu", po restrukturalizaci společnosti.

Pro Vaši informaci, proč mě výměna dluhopisů na akcie zaráží... 

Velmi jednoduše řečeno: Jedná se o to, že v případě, že vlastníte dluhopis, tak máte právní nárok na jistinu(samozřejmě, když není majetek, tak není nic...). Nicméně stále je zde alespoň nejaký nárok o který můžete bojovat...Nicméně pokud máte akcie a společnost zkrachuje, tak nemáte nárok vůbec na nic!! Respektive, v případě akcií jste prostě špatně investovali. Určitě nechci tvrdit, že účelem této akce je zbavit se zodpovědnosti za cca 150mil.Kč dluhu.. Ale při nejmenším je to PRO MĚ OSOBNĚ velice podezřelé!