Základní pravidla jednorázové investice

05.02.2019

Jednorázové investice opravdu nejsou jednoduchá investice a rozhodně se nejedná o prostou záležitost, nad kterou jen mávneme rukou..

V základu popíšu stručně rozdíl mezi pravidelnou a jednorázovou investicí... 


Pravidelná vs. jednorázová investice

Když pominu samotný význam slov :), tak je to i tak poměrně jednoduché. U pravidelné investice je potřeba počítat vždy s delším časovým horizontem, aby samotná investice měla nějaký smysl. Takže u pravidelné investice se tedy bavíme nad horizontem 5let+ . U pravidelné investice není ani taková atomová věda přemýšlet "kam" peníze dát. Tím samozřejmě nechci hned naznačovat, že je to úplně jedno. Ale pokud investuji na týdenní nebo měsíční bázi, tak standardně "průměruji" cenu produktu...(nejčastěji se tedy jedná o otevřené podílové fondy). Pokud bychom nepočítali různé poplatky s takovými investicemi spojené,tak se u pravidelné investice můžeme dostat na zajímavé zhodnocení, s rizikem které více méně snižujeme právě pravidelností. U pravidelné investice je důležité hlavně vydržet a opravdu PRAVIDELNĚ investovat. Není možné si říct,že "jde to dolů,tak radši tam nebudu dávat další peníze, aby to neprodělalo". Proste pokud si nastavím 5ti letý horizont, tak cílem k tomu neprodělat, je skutečně vydržet investovat. Blížeji k pravidelné investici mám také článek..tak stačí hledat :).

Jednorová investice vyžaduje už opravdu trošku toho "umu", aby investor neprodělal. Upřímně řečeno, to opravdu není žádná legrace. Mám opravdu velké osobní zkušenosti s jednorázovými investicemi, ať se jednalo o akcie, fondy, forex, zlato či stříbro, nebo v neposlední řadě, dluhopisy. Oproti pravidelné investici je největší rozdíl v tom, že u jednorázové investice pociťujete zisk nebo ztrátu prakticky okamžitě. A  v tom asi tkví největší rozdíl mezi pravidelnou a jednorázovou investicí = okamžitý efekt vs. efekt za čas.

Na co si dát pozor u jednorázová investice 


Pokračování příště .... :)