Spořící účty a na co si dát pozor

31.05.2019

Roční úrok na spořícím účtě 3% p.a.! Ano, to je aktuální nabídka Raifky!....Ale je to skutečně tak?

Na úvod uvedu tedy,že to tak sice je,ale ve své podstatě to tak není a já osobně to považuji za podraz na klienty. Neboť se jedná sice za sazbu 3% p.a. ,nicméně tato akce platí pouze na 6 měsíců vkladu a poté se Vám zhodnocení sníží na destinky procent. Případně na 1%, pokud aktivně využíváte účet(což jsou další PODMÍNKY, které by spořící účet dle mého neměl mít).

Pásmové úročení

Další podraz dle mého názoru je tzv. pásmové úročení, které je poměrně složité neboť si prakticky musíte spočítat, kolik vlastně budete mít když vložíte tolik a tolik..

Jak může takové pásmové úročení vypadat?

Byť to  vypadá třeba v druhém případě zajímavě, tak zdání klame... Neboť při vkladu třeba 250tis. Kč je Váš reálný úrok: 0,86% !

Mé doporučení

Pokud Vás jakákoli nabídka na spořící účet zaujme, v první řadě si řekněte na jak dlouho to tam tedy chcete mít uložené a jakou částku. Poté si nechte opravdu vypočítat od bankéře jaké je Vaše zhodnocení p.a. = ROČNĚ, ale zároveň si nechte spočítat kolik budete mít úrok na tu konkrétní dobu a na konkrétní finance, které tam hodláte dát.

Na závěr

Dle mého názoru je relativně jedno, kde a u koho spořící účet máte, neboť by se mělo jednat pouze o dostupné finance v případě rezervy, tzn. na spořícím účtě by mělo být cca 3-6měsíční náklady a vše nad tuto částku by si měl člověk vždy spíše investovat, se zajímavějším zhodnocením.

Podle mě nabídky alá " pouze na půl roku" pouze na částku pod X tisíc apod, mi přijdou krajně nevhodné a přijde mi to stejné, jako kdyby v zelenině prodávali brambory a u nich by byla cena za 200g brambor...nebo cena pouze do 300g...