Problémy + řešení problémových dluhopisů

15.04.2020

Poslední jednotky měsíců řeším s klienty problémové dluhopisy, resp. problémové situace v dluhopisech, které roky zpět v pořádku vypláceli avšak poslední půl rok je to velice špatné.

Situace se má tak, že se jedná o dluhopisy, kde jsou dlužné kupóny poslední měsíce a v některých dluhopisech je situace dokonce natolik špatná, že se dluží i jistina dluhopisu po splatnosti.

Nejčastější otázka bývá: Co mám pane Tesaři dělat? Mám podat trestní oznámení? Mám podat žalobu? Bohužel odpověď na tuto otázku není jednoznačná odpověď..

Důležité je se na emitenta podívat s nadhledem a reálně jaké má emitent majetky a jakou výši zadluženosti. Bohužel je však potřeba říci jedním dechem, že se toto jen těžko zjišťuje a tudíž je složitější odpověď. Trestní oznámení či žaloba nemusí pomoct ani v jednom případě (ať firma má majetky nebo ne = v případě, že majetky má a jsou pouze v dočasných problémech, tak trestní oznámení či žaloba může naopak výplatu zkomplikovat a prodloužit. V případě, že nemá, tak je to poměrně jednoduché = kde nic není ani smrt nebere..). Trestní oznámení nicméně může pomoci z "psychologického hlediska" u emitentů, kteří "mají co ztratit".