Problémy + řešení problémových dluhopisů

20.05.2020

Poslední jednotky měsíců řeším s klienty problémové dluhopisy, resp. problémové situace v dluhopisech, které roky zpět v pořádku vypláceli avšak poslední půl rok je to velice špatné.

Situace se má tak, že se jedná o dluhopisy, kde jsou dlužné kupóny poslední měsíce a v některých dluhopisech je situace dokonce natolik špatná, že se dluží i jistina dluhopisu po splatnosti.

Nejčastější otázka bývá: Co mám pane Tesaři dělat? Mám podat trestní oznámení? Mám podat žalobu? Bohužel odpověď na tuto otázku není jednoznačná odpověď..

Důležité je se na emitenta podívat s nadhledem a reálně jaké má emitent majetky a jakou výši zadluženosti. Bohužel je však potřeba říci jedním dechem, že se toto jen těžko zjišťuje a tudíž je složitější odpověď. Trestní oznámení či žaloba nemusí pomoct ani v jednom případě (ať firma má majetky nebo ne = v případě, že majetky má a jsou pouze v dočasných problémech, tak trestní oznámení či žaloba může naopak výplatu zkomplikovat a prodloužit. V případě, že nemá, tak je to poměrně jednoduché = kde nic není ani smrt nebere..). Trestní oznámení nicméně může pomoci z "psychologického hlediska" u emitentů, kteří "mají co ztratit".

Na prvním a  posledním místě je tedy vždy hlavně komunikace emitenta. Troufám si tvrdit, že v případě, že emitent komunikuje, nedělá mrtvého brouka a pouze "natahuje" dobu výplaty, tak je poměrně vysoká pravděpodobnost, že jistinu skutečně plánuje vyplatit. Neboť kdyby taková společnost nechtěla dostát svým závazkům, tak nebude pravděpodobně komunikovat  a skončí  rovnou v insolvenci, kde investor má relativně malou šanci dostat finance  (hovořím z vlastní zkušenosti..). Je skutečně úplně jedno, zda se jedná o dluhopisy v řádech desítek milionu Korun nebo v řádech stovek milionu Korun.

Tudíž moje doporučení: nejlépe je jednat narovinu a hlavně tedy komunikovat. V případě, že emitent nekomunikuje dlouhé měsíce, má smysl žaloba a poté platební rozkaz..