Pojišťěná vs. zajištěná investice

04.04.2019

Jak vyplývá z názvu článku, tak pojištěná nebo zajištěná investice je velmi, ale opravdu velmi rozdílný termín. Byť se to může zdát jako naprosto stejné sousloví a prakticky jen slovíčkaření, tak opak je pravdou.

Pojištěná investice je prakticky mýtus. Neboť investice je principielně "rizikovější" forma odkládání financí oproti spoření. Tudíž by se spíše dalo říct, že tyto protiklady jsou více jako "pojištěné spoření" vs. zajištená investice.

Pojištěná investice = spoření

Na trhu je poměrně dost investičních nástrojů, které jsou zajištěné, majetkem ručené, nebo prostou směnkou zajištěné.. Nicméně žádné investice nejsou pojištěné! Jediné pojištěné odkládání financí jsou tzv. VKLADOVÉ PRODUKTY. Tzn. prakticky se jedná o produkty, které jsou dostupné v bankách, družstevních záložnách a podobných institucí, které odvádějí finance do GARANČNÍHO FONDU. Garanční fond je jednoduše řečeno "pojistka" střadatelů, že nepřijdou o své finance do výše 100.000 EUR. Níže je tabulka, kde jsou příklady toho, co je pojištěná investice. Ale principem je hlavně to,že se jedná o produkty, které jsou vkladové, často je tam daný pevný výnos a tento výnos se pohybuje v nižších jednotkách procent, tzn. do cca 2% p.a.

Zajištená investice

Pokud je pro Vás složité poznat spoření, resp. pojištenou investici, tak u zajištěné investice je to bohužel ještě složitější. Jde o to, že zajištění může být téměř čímkoli. Když zainvestujete do zápůjčky svému známému nebo korporátní zápůjčky a tento subjekt Vám dá do zástavy odpovídající hodnotu, tak se může jednat o zajištěnou investici. Ale samozřejmě neřešíme kvalitu zajištění. Nicméně se to dá považovat zajištenou investici. Poté jsou další formy zajištění, poměrně častý argument je, že se jedná o investici zajištěnou blankosměnkou, nebo ručitelským prohlášením. Problém u takového zajištění ale je, že v případě,že subjekt nemá žádný majetek, tak si s takovou směnkou můžete tak akorát.... Proto opakuji vždy a všude: v případě zajištěné investice je potřeba sledovat hlavně majetek subjektu, jinými slovy, když dojde na problém, tak aby bylo kde brát. Neboť kde nic není, tam ani smrt nebere. A pokud budete mít směnku, tak je to sice hezké,že s tímto dokumentem můžete rovnou operovat. Ale výsledek bude,že na subjekt bude exekuce nebo insolvence. Ale opět: pokud není majetek, tak si na takovém subjektu nic nevezmete.