Srovnání investic = část třetí
V tomto druhém pokračování se tedy podíváme na další dva druhy investic a to tedy:
- Smíšené fondy
- Nemovitostní fondy
Opět vložím tabulku, pro představu výnosů/rizik apod..
Nyní samotné investiční kategorie
Otevřené smíšené podílové fondy
Jak již z názvu vychází jedná se fond, který v sobě míchá investiční strategie, resp. jedná se o fondy, které v sobě obsahují například akcie, dluhopisy a nástroje peněžního trhu. Výhoda těchto fondů je určitě diverzifikace, resp. rozdělení rizika a určitě dle mého názoru patří k těm bezpečnějším investicím, zvláště pak při pravidelné investici, například na měsíční bázi. Bohužel z mého pohledu je největší nevýhoda paradoxně to, jak jsou tyto fondy dostupné. Resp. jsou dostupné prakticky v každé investiční společnosti nebo bance a s tím jsou tedy spojeny poplatky...A to je největší kámen úrazu. Poplatky se pohybují od 3% do třeba 5% z "cílové částky" (např. jako u stavebního spoření). Tzn. když si řeknete, že chcete spořit 5000Kč měsíčně dítěti, třeba 15let, tak to je 5000Kčx12x15 = 900tis. Kč z čehož poplatek může být například 45tis. Samozřejmě je možné rozložit poplatek na první roky, nebo na celou dobu apod.. nicméně pokud to bude z prvních plateb (což většina poradců dělá= aby dostali provizi hned..), tak prakticky 2 roky například budete splácet poplatek a tudíž nebudete vydělávat.
Další nevýhodou jsou tzv. management fee = to jsou poplatky, které jsou každý rok, ať vyděláte nebo proděláte, tento poplatek je např. 1% ročně..Tudíž pokud fond vydělá 5% p.a., vy stejně uvidíte 4% p.a.
Níže je například graf 750 fondů v ČR..jsou to všechny fondy v ČR a je vidět, že výnos se pohybuje cca 4,6% p.a.
Z mého pohledu tyto investice mají smysl jedině tak, že pravidelnou investicí sem například měšícně posílat peníze (zvolit nízkou investiční částku = např. 200tis), měsíčně posílat oněch 5000Kč a jednou za 2 roky peníze vybrat a refinancovat do efektivnějších investic.
Otevřené nemovitostní fondy
Zde je potřeba rozlišit hlavně 2 DRUHY NEMOVITOSTNÍCH FONDŮ. Neboť některé se prezentují jako nemovitostní fond a tedy konzervativní investici, po prostudování si ale všimnete, že se jedná o fond "nemovitostních akcií". A v tom je opravdu velký rozdíl směrem k riziku například. Jako jeden z příkladů nemovitostního fondu, který má v sobě akcie je například "Uniqua realitní fond", graf hovoří za své..
Druhý typ fondů je o něco zajímavější..a to je "podílení se na nemovitostech" společnosti, u které kupujete podílový list. Z pohledu rizika se jedná o konzervativní investici. Neboť se stáváte teoreticky spoluvlastníkem těchto nemovitostí v hodnotách stovek milionů Korun až miliard Korun. Jako nejznámnější považuji asi nemovitostní fond REICO české spořitelny..V podstatě dostáváte výnosy z nájmů a prodejů těchto nemovitostí. Nízkému riziku ovšem odpovídá také výnos.. Který se pohybuje na úrovni kolem 1-5% p.a... Nicméně na prvních příčkách jsou neveřejné fondy kvalifikovaných investorů = tomuto tématu se budu věnovat opět v další části tohoto "seriálu" o investicích.
Nemovitostní fondy jsou vhodné pro investory, kteří chtějí investovat jen do nemovitostí a jsou opravdu hodně konzervativní, ale zároveň nechtějí mít starosti se samotnou nemovitostí (daně, nájemníci, opravy atd.).
Nicméně klient, který chce investovat jen do nemovitostí, mít nemovitost v majetku a neřešit právě starosti, tak jsou dnes již na trhu společnosti, které si nemovitosti od Vás pronajmou a máte tedy "garantovaný nájem" a nemusíte řešit nájemníky.. Za tuto službu zaplatíte provizi, máte to bez starostí a přitom jste majiteli nemovitosti. Nicméně nemovitostní fond je zcela bez starostí.
V příštím díle se podíváme na a neveřejné fondy a fondy kvalifikovaných investorů...