Dluhopisy EFG ? První pohled sluníčko, druhý pohled temno..

19.10.2023
Před nějakou dobou jsem psal o dluhopisech Saunia a jak bych já osobně do této společnosti určitě neinvestoval. Tento názor nadále platí a nadále bych byl velice opatrný dávat finance do Saunie.
Dnes bych se ale rád vyjádřil k jiné na první pohled zajímavé investici, bohužel pouze na první pohled...a to na společnost
Energy financial group a.s., kam bych aktuálně nedal ani Korunu.

Jak už tomu standardně bývá, tak první co zaujme běžného investora je VÝNOS...

Výnos v CZK splatný do roku 2027 : 9,2% p.a.

Výnos v EUR splatný do roku 2027 : 7% p.a.

A zde bychom mohli skončit,že?! :) ...9% ročně s jistotou takového pěkného výnosu až do roku 2027! Krása,že?! ..No, ne! A níže zmíním proč a proč se EFG vyhnout obloukem..

Mým "úkolem" zde není tady dělat kompletní analýzu společnosti a jejich dluhopisů EFG, na to ostatně již velice pěkně udělal analýzu server DLUHOPISÁŘ.CZ https://dluhopisar.cz/bondshow-energy-financial-group-efg/ ), ale rád bych Vám, jak je mým zvykem, popsal lidsky v čem vidím problémy a proč bych neinvestoval.

V první řadě mohu s klidným svědomím sdělit, že sám jsem dluhopisy EFG měl a moji klienti je také měli ve velké míře, nicméně mezi lety 2019 až 2022, s tím, že společnost byla na poměrně velkém vzestupu a skutečně se dalo věřit, že se EFG co nevidět v zisku, i díky celosvětovému tlaku na EKOLOGII..a speciálně tlaku EU na všemožnou zelenou ekonomiku. Bohužel se plány tak úplně neplní dle původních prognóz, což by nebylo nic tak špatného, v každém byznysu se něco zasekne nebo se nepovede, ale podstatné spíše je, jak se k tomu samotný subjekt postaví. Nu a z mého pohledu se k tomu EFG postavilo stylem= "půjčíme si od lidí, vždyť jsou to "easy money"=> bez zástavy, bez zodpovědnosti (mám na mysli smysl dluhopisů obecně= pokud byznys nevyjde a emitent dluhopisy nesplatí, tak si na něm nic nevezmete, pokud bude např. málo majetku nebo bude firma extrémně předlužena).

V úvodu by asi bylo záhodno říct, že směřují také na "EKO sluníčkáře", alá "máme zelené dluhopisy". Mohu Vás ubezpečit, že nic proti ekologii nemám, spíše naopak (na druhou stranu jsem zastáncem názoru: čeho je moc, toho je příliš. To ale není dnešní téma..). Ano, jejich činnost je určitě z mého pohledu bohulibá a obecně si myslím, že provozování bioplynek a zpracování odpadu je opravdu super!! Resp. obecně jsem velký zastánce "bezodpadové ekonomiky".. Jinými slovy z pohledu řadového občana jsem velice rád, že takové byznysy máme!

část z veřejně dostupné prezentace
část z veřejně dostupné prezentace

No a zde bohužel, z mého pohledu, pozitiva končí..

Podívejme se na EFG z pohledu investora, tedy člověka, který by uvažoval o investici do EFG například formou dluhopisu...

V první řadě by bylo záhodno zmínit, že EFG jde bohužel pro dluhopisy až příliš agresivně a "honem honem, POTŘEBUJEME peníze", neboť v říjnu 2022 dostali pokutu 2mil.Kč od ČNB za to, že prodávali dluhopisy bez toho, aby měli prospekt od ČNB. ( https://ekonomickydenik.cz/ceska-narodni-banka-dala-pokutu-energeticke-skupine-efg-kvuli-emisi-dluhopisu-bez-prospektu/ ), to, že nakonec tento prohřešek napravili je samozřejmě pozitivní, ale nemění to nic na tom, že stačilo počkat a ušetřili by 2mil.Kč a reputaci.. To rozhodně není dobrá vizitka.

Nyní se dostávám k tomu zajímavému...a to k tomu, jaká byla prezentace v roce 2019 a jaká byla pak realita.. Opět zde nepůjdu do podrobností...A ani nemusím nic sáhodlouze popisovat..postačí 2obrázky, abyste si udělali představu o vývoji... 

Důležitý je rok 2020 => prognóza byla, že aktiva budou 1,83 mld. Kč (v tržní hodnotě), realita byla 1,23 mld. Kč = rozdíl 600mil.Kč = to rozhodně není málo!

z prezentace 2019
z prezentace 2019
z prezentace 2022
z prezentace 2022

Ale to zcela nejzásadnější je zadluženost společnosti!

U každého projektu, který sleduji nebo který bych mohl s čistým svědomím a klidném spaní doporučit se zaměřuji převážně na jistotu, tzn. dluhy versus majetek. Jak vyplývá z veřejných informací od EFG, tak jejich dluhy rostou enormním tempem a zisky nepokryjí ani zdaleka samotné úroky z dluhů... Mohou vydat až 2mld. Kč v dluhopisech.. a pokud bychom počítali dluhopisy jen za například 1mld. Kč, tak samotné úroky z průměrného úroku řekněme 7% p.a. jsou 60 mil.Kč ročně! A to se bavíme pouze o úrocích z dluhopisů! Kde jsou náklady s tím spojené atd..

Vždy sem klientům říkal, že číslo, kde se láme to, kde je to bezpečné a kde už ne, tak je u cca 60-70% zadluženosti vůči majetku... Klienty jsem do EFG dával v horizontu roku převážně 2019 až začátek 2020, s tím, že jsme ale nadále nepokračovali. A rozhodně nikomu nedoporučuji pokračovat. Minimálně do doby, dokud se zadluženost nedostane pod 50%... Předpokládám,že víte jak dopadla ARCA CAPITAL ( která dlouhodobě zadluženost měla kolem/přes 100%) a to byla miliardová společnost s obrovským majetkem...No a kde je teď..?


A mé oblíbené...ověření společnosti:

Když se například přes peníze.cz podíváte na jakoukoli firmu, tak tam máte tlačítko "rizikovost společnosti", když na toto tlačítko kliknete, můžete si firmu určitým způsobem prověřit, je to sice skrze Komerční banku, nicméně si takto alespoň investor nebo partner může udělat obrázek, jak na tom tato firma je...

A výsledek?...Nebudu soudit..

Udělejte si názor sami..
Udělejte si názor sami..

Závěrem bych rád zmínil, že samotnému byznysu jako takovému ohromně fandím a věřím, že má budoucnost, ale stejně jako u SAUNIA , které také lidsky fandím, tak ani do EFG bych nedal v současné době ani Korunu proto,že nejsem charita a nehodlám o finance přijít. Neboť rizikovost EFG je o trochu nižší než například SAUNIA, ale jen drobně.

Je aktuálně říjen 2023 a úroky na spořících účtech jsou kolem 6% p.a. a na termínovaných vkladech na 3 roky cca 5,5% p.a. Tudíž= neriskoval bych v horizontu roku kvůli rozdílu řekněme 2-3% p.a.

A chcete-li investovat rozumně= jsou na trhu stále možnosti, jak třeba investovat se zástavou nemovitostí nebo konzervativněji, byť na úrocích třeba 6-8% p.a. = ale stále lepší mít jistějších 8% p.a. než nejistých 9,2% p.a.