Běžné účty aneb jak nad nimi přemýšlet

28.02.2019

Běžný účet je dnes již naprosto běžnou finanční službou, kterou využívá bez nadsázky téměř každý.  Moje zkušenosti jsou poměrně bohaté co se týká využití běžných účtů v bankách. Měl jsem historicky založeny běžné účty téměř ve všech komerčních bankách(až na vyjímky,jako třeba ČNB :), PPF, OBERBANK). Jinými slovy, jsem již měl účet v téměř všech bankách,které můžete normálně potkat. Samozřejmě ne všechny účty :). Pro Vaši představu je aktuálně na trhu celkem asi 70(!!) běžných účtů, včetně tedy studentských, dětských apod.. Ale toto číslo je šílené.. V každém případě bych se s Vámi rád podělil o to jak jsem já přemýšlel nad tím kde je te pro mě běžný účet nejlepší. Samozřejmě to může být i docela individuální, ale troufám si tvrdit, že každý platí asi obden v obchodě kartou nebo hotovostí, posílá platby přes internetové bankovnictví, nechává si někam zasílat výplatu a sem tam třeba vybírá 2x za měsíc z bankomatu a semtam pracuji s hotovostí, kterou si chci vložit na účet. A s těmito parametry jsem tedy různé účty v bankách testoval. Určitě dávat banky na různé pořadí a hodnotit jě. Spíše jde o to, jak jsem vybíral a jak doporučuji Vám vybírat.

V první řadě: Pojištění vkladů je ve všech bankách stejné, tzn. do 100.000 Eur. Takže mít obavy, že "tuto banku neznám,ta je nějaká malá, tam je riziko", je úplně zcestné. Podmínky pojištění vkladu jsou u všech bank stejné. Před lety sem se setkával s tím, že si někteří konzervativní klienti nechtěli například zakládat účet v mBank, Zuno, Equa bank apod.. kvůli tomu, že banku neznali a že je malá a kdesicosi. To je úplný nesmysl tedy. Bezpečnost je stejná v České spořitelně, stejně jako v Equa bance..

Dále jsem se díval na poplatky s vedením účtu: Kde je poplatek za vedení účtu nebo kde je tento poplatek "odpuštěn" za to, že na účet pošlu X tisíc Kč, tak takovou banku jsem rovnou odepsal. Tzn. prakticky většinu velkých bank,jako Spořitelna, Komerčka, Čsob apod... A tak jsem se zaměřil na zbylé, často "menší banky".

Do užšího výběru u mě šli tedy do dalšího kola "malé banky" jako Equa,mBank,Fio,AirBank apod. A u dalších parametrů jsem tedy přešel do těch činností, které pro mě byly důležité. Tzn. platby kartou, výběry z bankomatů apod. Zde jsem narazil také u těchto bank, neboť některé měly opět podmínky pro výběry zdarma apod.. Tudíž sem opět vyřadil další...

A do finále se v mém případě dostala Equa bank a Fio a Creditas.

Pokud nechcete pracovat s hotovostí,tak si troufám říct, že opravdu nejlepší běžný účet pro obyčejného člověka má EQUA BANK... Nicméně využívám i FIO BANKU jen proto,že mají hotovostní pokladny a to samé platí pro CREDITAS. Tudíž s klidným svědomím mohu doporučit tyto 3 banky, které jsou dle mého názoru opravdu nejlepší z pohledu BEŽNÉHO ÚČTU. Samozřejmě pokud se budeme bavit o dalších produktech, jako cestovní pojištení, úvěry, kreditní karty apod, tak tam je to úplně jiné téma.